“Bir An: 70 Unutulmaz Film Sahnesi”

Altyazı Sinema Dergisi’nin yeni özel sayısı “Bir An” sinemaseverlerle buluştu. Hafızalara kazınan 70 film sahnesine Murat Palta’nın illüstrasyonları eşlik ediyor

13 Ekim 2022 - 13:11

Altyazı sayfalarında 2013 yılında başlayan ve kısa zamanda okurların en sevdiği bölümler arasına giren Bir An köşesi, özel, matbu bir sayıyla yeniden okurla buluşuyor. Derginin düzenli yazarlarının yanı sıra birçok sürpriz ismin katkıda bulunduğu özel sayıda Fellini’den Angelopoulos’a, Bresson’dan Varda’ya, Akerman’dan Almodóvar’a, Lütfi Ö. Akad’dan Nuri Bilge Ceylan’a sayısız büyük yönetmenin klasikleşmiş filmlerinden sahnelerin yanında, keşif niteliği taşıyan yapımlara rastlamak da mümkün.

Duygusal yoğunluğu yüksek sahnelerin, hafızalara kazınan sarsıcı anların ve izleyiciyi derinden sarsan sürpriz finallerin bir araya getirildiği sayıya katkıda bulunan yetmiş yazar arasında Umut Tümay Arslan, Taner Ceylan, Devin Özgür Çınar, Semih Gümüş, Meltem Gürle, Ercan Kesal, Rober Koptaş, Özgür Mumcu, Sevin Okyay, Pınar Öğünç, Ceylan Özgün Özçelik, Onur Saylak, Ayfer Tunç, Senem Tüzen ve Ümit Ünal gibi pek çok yönetmen, oyuncu, edebiyatçı, gazeteci ve sanatçı yer alıyor.

ARŞİVLİK BİR SAYI

MUBI’nin katkılarıyla hazırlanan bu arşivlik sayının en özel yönlerinden biri de, aynı zamanda derginin kapağını tasarlayan sanatçı Murat Palta’nın imzasını taşıyan ilüstrasyonlar. Palta’nın bu sayı için özel olarak ürettiği çalışmalar, zihinlere kazınmış klasik sahneleri özgün bir yaklaşımla görselleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda kadraja ve mizansene farklı bir bakış getiriyor, farklı bir düşünme biçimi öneriyor. Palta’nın kapak için hazırladığı kolaj, aynı zamanda Altyazı okurlarına bir poster olarak da sunuluyor. Kolektif bir emeğin ürünü olan Bir An: 70 Unutulmaz Film Sahnesi, Altyazı Dükkân'da satışa sunuldu.


ARŞİV