Çip neden önemli?

Evcil hayvanlara çip takılması; aşı takiplerinin yapılması ve kaybolduklarında kolayca bulunabilmesi için önem taşıyor

17 Ocak 2023 - 14:10

Üsküdar Üniversitesi Tıbbi Direktörlük Laboratuvar Sorumlu Yöneticisi Veteriner Hekim Burcu Çevreli, evcil hayvanların tarihçesine bakıldığında köpeklerin evcilleştirilen ilk hayvan türü olduğunu belirterek, “Ancak evcilleştirmenin tam olarak ne zaman, neden ve nasıl gerçekleştiği hala tartışılıyor. Arkeolojik kanıtlar, köpeklerin görünüşte kurtlardan ilk kez 14 bin yıl önce ayırt edilebilir hale geldiğini gösteriyor. Evcil kedilerin de dünya çapında en popüler evcil hayvanlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Buna rağmen kedilerin evcilleştirilmeleri hakkında çok az şey biliniyor. İnsan-kedi ilişkisine dair erken kanıtlar, Kıbrıs'ta 9 bin 500 yıl önce bir insanın yanına gömülmüş bir yaban kedisine ait. En eski evcil kediler yalnızca 4 bin yıl öncesine dayanan Mısır sanatındaki eserlerde yer alıyor.” bilgisini paylaştı. 

“EVCİL HAYVANLAR ÇİPLENMELİ”

Bütün hayvanların eşit doğduklarını ve kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahip olduklarını vurgulayan Çevreli, “5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre ev hayvanı tanımında, evde, iş yerlerinde ya da arazide özel ilgi ve refakat amacıyla muhafaza edilen, bakımı ve sorumluluğu sahiplerince üstlenilen, aşıları, periyodik sağlık kontrolleri yapılan evcil dostlarımızdan bahsediliyor. Çip takılmak suretiyle işaretlenmeleri, sorumluluğumuz altındaki hayvanlarımızın sahibinin biz olduğumuzun ilgili bakanlıkça takibinin yapılabilmesi için ve kaybolma durumunda kolayca bulunabilmesi, aşı, ameliyat ve tedavi geçmişlerinin izlenebilirliği açısından oldukça önemli.” dedi.

“SAHİPLENDİRMEDE SEÇİCİ OLUNMALI”

Veteriner Hekim Burcu Çevreli, “Hayvan sahiplenirken düşünülmesi gereken önemli hususlar var. ‘Ben bu canlının sorumluluğunu alabilecek miyim? Onun yaşama koşullarına uygun bir alanım var mı? Onun fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılayabilir miyim? Evdeki diğer aile bireyleri yeni bir dostu sahiplenmeyi istiyorlar mı? Sahiplenilecek canlının bebeklik, çocukluk, erişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde yanında olmaya hazır mıyım?’ şeklinde soruların cevabı ‘evet’ ise bu durum geçici bir heves için değil gerçekten bir dost edinebileceğimiz anlamına geliyor.” diye konuştu. 

Çevreli, hayvan sahiplendirilecek kişiler seçilirken de bu hususlara dikkat edilmesini önerdi: “Daha önce evcil hayvanı olmuş mu? Onun ihtiyaçları konusunda bilgi sahibi mi? Böylesine güzel ve özel canlılarla ev arkadaşı olup onlarla anılar biriktirmek istiyor mu? Sahiplenecek kişinin hayvanlara bilinen bir alerjik hastalığı var mı? Evde başka bir evcil hayvan var mı? Yeni canlıya uyum sağlayabilecek mi? Sahiplenilerek bakılan hayvanların çevreye verebilecekleri zarar ve rahatsızlıkları önleyici tedbirleri alabilir mi? Düzenli olarak sağlık kontrollerini yapabilir mi? sorularına olumlu cevap almak ve takip için iletişimi devam ettirebilecek olmak sahiplendirme kriterlerini oluşturmalı. Türkiye’nin ve dünyanın her yanında sokaklarda ya da barınaklarda milyonlarca sahipsiz hayvan yaşam mücadelesi veriyor. Böylesine özel ve muhteşem canlıları satın almayın, sahiplenin ve onları terk etmeyin!”

 


ARŞİV