İSMEK, İstanbullularla karşılaşıyor

“Karşılaşmalar” temasıyla gerçekleşen Enstitü İstanbul İSMEK’in yıl sonu festivali, İstanbul’un her iki yakasında pek çok etkinliği sanatseverlerle ücretsiz olarak buluşturuyor.

03 Temmuz 2024 - 15:00

Enstitü İstanbul İSMEK, her yıl düzenlediği geleneksel yıl sonu sergisini bu yıl festivale dönüştürüyor. “Enstitü İstanbul İSMEK Festivali”, katılımcıların eğitim dönemi boyunca edindikleri becerilerin ortaya koyulduğu genel sergi, bu yıl şehrin farklı birçok noktasında İstanbullularla buluşuyor. 25 Haziran’da başlayan ve “Karşılaşmalar” temasıyla gerçekleşen festivalde İstanbulluları sergilerin yanı sıra; konserler, söyleşiler ve daha pek çok etkinlikler bekliyor. 

MÜZE GAZHANE’DE DEFİLE

Festival boyunca her gün yeni bir etkinlik İstanbullularla buluşuyor. Enstitü İstanbul İSMEK Popüler Müzik Topluluğu’nun, Esenler’deki Prof. Dr. Adem Baştürk Kültür Merkezi’nde sahneye taşıyacağı “İz Bırakan Şarkılar” adlı konser, 27 Haziran Perşembe akşamı yapıldı. Etkinlikler kapsamında Müze Gazhane’de 29 Haziran’da bir defile gerçekleştirildi. Kadıköy Müzik ve Gösteri Sanatları Okulu eğitmenlerinin klasik batı müziği konseriyle başlayan defileyi Çolpan İlhan Moda Okulu’nda Moda Tasarımı 2. Seviye eğitimi alan katılımcılar, eğitmenler Leyla Çakıroğlu Tarakçı ve Ayfer Bayram öncülüğünde sergiledi. Defilede, geçmiş kültürlerin mirasından ilham alarak hazırlanan toplam 41 tasarım podyumda boy gösterdi.

30 Haziran’da da İBB Cem Karaca Kültür Merkezi’nde Türk İşaret Dili programının tiyatro gösterimi yapıldı. 1 Temmuz Pazartesi günü de yine Müze Gazhane’de İsmek kursiyerlerinin su kabağı işlemeciliği, ahşap boyama, örgü, nakış gibi çeşitli türlerde ürettikleri el sanatları ve ileri dönüşüm tasarımlarından oluşan bir sergi açıldı. 19 Temmuz’a dek ziyarete açık kalacak olan serginin açılışında konuşan Enstitü İstanbul İSMEK Koordinatörü Dr. Canan Aratemür Çimen, “Buradaki ürünlere hayranlıkla baktım. Bizim için bu sergi büyük bir gurur.  Kadınlar olarak bizler zorluklar karşısında yılmıyoruz ve zorluklar yaratıcılığı arttırır.” dedi.

MODA VE LEZZET KOSTÜMLERDE BULUŞUYOR 

Festival etkinlikleri kapsamında, katılımcı eserlerinin yer aldığı yüzey sanatları ve hacim sanatlarına ait eserlerden oluşan birçok sergi de İstanbulluların beğenisine sunuluyor. Enstitü İstanbul İSMEK Silahtarağa Sergi ve Etkinlik Salonu, Ayvansaray Sanat ve Tasarım Galerisi, Bağlarbaşı Kültür Merkezi, festivalin diğer “karşılaşma” noktaları arasında yer alıyor. Festivalin temasına uygun karşılaşma yerlerinden biri de Enstitü İstanbul İSMEK Fırıncılık ve Pastacılık Okulu olacak. 4 Temmuz Perşembe günü açılışı gerçekleşen “Moda ve Lezzetin Buluşması: Kostümlerden Pastalara” adlı sergide, Çolpan İlhan Moda Okulu katılımcılarının tasarladığı kostümler ve bu kostümlerden ilhamla hazırlanan pastalar ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

GİRİŞ BİLETLERİ İSTANBUL SENİN’DE 

19 Temmuz’a kadar devam edecek etkinliklere katılmak isteyenler, İstanbul Senin uygulaması üzerinden ücretsiz giriş biletlerini temin edebilir. Etkinliklere ücretsiz katılım linki: https://paylas.istanbulsenin.istanbul/kobilservice?sID=8988434e-b2a1-4342-9918-f0c54e74fcae&categoryId=67


 

 

 


ARŞİV