Karadeniz'i yazdı; Kapıdan Ömür Geçer

Karadenizli araştırmacı Hızır Canbaz ilk kitabı “Kapıdan Ömür Geçer”de, bölgenin acısı, neşesi, aşkı, öfkesini satırlara döküyor

01 Ağustos 2023 - 16:30

Araştırmacı-müzisyen-kimyager Hızır Canbaz’ın ilk kitabı “Kapıdan Ömür Geçer” Gülnar Yayınları’ndan çıktı. Canbaz, bu ilk eserinde Rize’nin ilçesi Hemşin’i anlatıyor. Hemşinlilerin aşklarını, hasretlerini, acılarını, neşelerini, horonlarını anlatan kitap, yöre insanının destanlarını, atışmalarını, türkülerini gelecek kuşaklara aktaracak bir belge özelliği taşıyor. 40 yıllık bir emeğin sonucu olan kitap, Hemşinlilerin meşhur atışmaları, türküleri, ağıtları ve destanlarını da aktarıyor.

“DESTANLARLA BÜYÜDÜM”

Kadıköy Yeldeğirmeni’ndeki Hemşinliler Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı da olan, 64 yılı Rize-Pazar doğumlu Canbaz, Hemşin kültürüne ait eserleri biriktirmeye çocukluğunda başlamış; “Henüz yedi yaşındaydım. Çamlıhemşin Kale Köyü’nde ot biçim zamanıydı. Sesleri birbirleriyle uyumlu olan kadınlar eşleşmiş, karşılıklı türkü söylüyorlardı. Sanki bir senfoni olmuştu. Sevdayı, hasreti, Hemşin’deki hayatı anlatıyorlardı. Her bir dörtlüğün yaşamda karşılığı vardı, sözler derindi. Yedi yaşımda işittiğim bu dörtlüklere, atma türkülere, destanlara duyduğum merak da benimle birlikte büyüdü” diyor. 

Bu duyduklarını, dinlediklerini ölümsüzleştirmek için belleğine kazımakla kalmayıp kâğıtlara da döken Canbaz, kitap için yaptığı çalışmayı şöyle anlatıyor: “Hemşin’in cefakâr ve fedakâr kadınlarından, erkeklerinden hikâyeler dinledim. Söyledikleri türkülere kulak verdim. Kimisi kavuşamadığı sevdasını, kimisi genç yaşta kaybettiği çocuğunu, kimisi öfkesini, kimisi mutluluğunu kimisi de kederini bu türkülerle dile getirdi. Çoğu da anılarıyla beraber bu dünyadan göçüp gitti. Ben de istedim ki bu türküleri, destanları herkes duysun, sadece belleğimizde kalmasın. Aflarına sığınarak kitaba kendi yüreğimden dökülenleri de koydum.” 

 

ARŞİV