Salman'a Sarı Mercedes ve Çiçek Abbas sürprizi

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği, ‘Yeşilçam’a Saygı’ temalı etkinlikleri kapsamında bu sefer de İlyas Salman’ı, Çiçek Abbas filmindeki minibüsü ve Sarı Mercedes filmindeki arabasıyla buluşturdu.

18 Aralık 2013 - 10:33
Yeşilçam’a Saygı” temalı etkinliklerine bir yenisini daha ekleyen İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD), Türk Sinemasında kullanılmış ve günümüzün artık klasikleşmiş araçlarını ortaya çıkarmaya devam ediyor. Yeşilçam'a damgasını vurmuş komedi-dram örneği filmlerden biri olan Çiçek Abbas'ta kullanılan 1978 model kırmızı klasik minibüs, 32 yıl aradan sonra, filmde kullanılan aksesuvarlarıyla birlikte, İlyas Salman'a yapılan sürpriz eşliğinde ortaya çıkarıldı
İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği tarafından düzenlenen seremonide tüm ayrıntılar düşünülmüştü. O yıllardaki 68 Nolu Alibeyköy-Şişli hattına ait tabela, şoför kabinindeki çeşitli renklerdeki yapma çiçekler ve araç panjuruna iliştirilmiş “Çiçek Abbas” yazısı gibi ayrıntılar minibüse adapte edildi. Çiçek Abbas kırmızı montu, turuncu atkısı ve siyah şapkasıyla 30 yıl sonra aynı direksiyona geçti ve renkli görüntüler oluştu. 1982 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü alan “Çiçek Abbas” ta kullanılan kırmızı klasik minibüsle birlikte yine başrolünü İlyas Salman'ın üstlendiği bol ödüllü “Sarı Mercedes” filminde kullanılan sarı renkteki Mercedes marka araç da seremonide hazır bulunduruldu. Programa filmin o dönemde kurgusunu yapan ünlü yönetmen Yılmaz Atadeniz de katıldı Duygularını, “Benim için eşsiz bir gün oldu” diyerek anlatan İlyas Salman, “En küçük ayrıntısına kadar düşünülmüş kusursuz bir organizasyon. Alibeyköy'de filmi çektiğimiz günlerde de hava bu denli soğuktu. Sanki arkadaşlar onu bile ayarlamışlar gibi. Duygulanmamak elde değil. Çok güzel bir set
ortamıydı Aynı hisleri bugün de yaşattılar bana. İKOD'a sonsuz sevgilerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği Başkanı Serkan Okay ise “Halkımızın gönlünde adeta efsane olmuş her iki yapıtta da büyük emeği olan İlyas Salman'ı konuk etmekten dolayı çok mutlu olduk. Bu filmler bizleri güldürdüğü kadar düşündürmüştür de. Alabilene çok şey de vermiştir. Topluma dokunabilmiş bu eserleri ve tabii ki emektar oyuncularımızı yıllar sonra bir vesileyle hatırlama ortamını yakalamak çok gurur verici.Yeşilçam sinemasına saygımız ve sevgimiz sonsuz. Klasik otomobil hobimizin temelinde Yeşilçam'ın olduğunu düşünüyoruz” yorumunu yaptı.
  
YEŞİLÇAM’IN UNUTULMAZ FİLMLERİNDEN
1982 yılında yönetmen Sinan Çetin tarafından çekilen, başrollerini İlyas Salman, Şener Şen, Pembe Mutlu, Ayşen Gruda ve Ahmet Mekin’in paylaştığı, senaryosu Yavuz Turgul’a ait bir kült film olan “Çiçek Abbas” 32 yıl sonra tatlı bir tebessümle anıldı. Bir minibüs şoförünün sevdiği kızı kaçırması olayından ilham alınarak sinemaya uyarlanan filmde, Çiçek Abbas (İlyas Salman) iyi kalpli saf bir muavindir ve patronu Şakir'in (Şener Şen) de evlenmek istediği kıza aşık olur. Sevdiği kız Nazlı’yla (Pembe Mutlu) evlenebilmesinin tek çıkar yolu, tefeciye borçlanarak alabileceği kırmızı bir minibüstür.

ARŞİV