Sevda Şener'in adı Müze Gazhane'de yaşayacak

Kadıköy’deki Müze Gazhane’nin içinde yer alan Büyük Sahne’ye Sevda Şener Sahnesi adı verildi

19 Mayıs 2022 - 12:55

İBB Şehir Tiyatroları’na ait Müze Gazhane’deki Büyük Salon artık, 2014 yılında aramızdan ayrılan Prof. Dr. Sevda Şener’in ismiyle anılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sahneye ismi verilen Sevda Şener, hayatını gençlere adamış, tiyatro sanatına birçok öğrenci yetiştirmiş, “hocaların hocası” unvanları ile anılıyor. Sahnenin isim açılışı, 36. Genç Günler açılış programının içerisinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Prof. Dr. Sevda Şener’in ailesi, öğrencileri, tiyatro dünyasından isimlerin de katılımıyla, 9 Mayıs Pazartesi günü saat 19.00’da gerçekleşti.

Prof. Dr. Sevda Şener’in anısına saygı duruşu olarak, İBB Şehir Tiyatroları’nın 36 yıldır düzenlediği geleneksel Genç Günler’in başladığı tarihe denk getirildi. Amatör oyuncuların ve üniversite öğrencilerinin katıldığı bu özel günün çağrılı konuşmacıları Sevda Şener’in öğrencilerinden Murathan Mungan ile Özen Yula oldu. 

SEVDA ŞENER KİMDİR?

İlköğrenimini değişik illerde tamamlayıp, ortaöğrenimini Ankara ve Eskişehir'de bitirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 1956 yılında mezun olan Sevda Şener, iki yıl sonra aynı okulda açılan Tiyatro Bölümü'nde asistan olarak göreve başladı. İngiltere'de Bristol Üniversitesi'nin Dram Bölümü'nde iki dönem, Avusturya'da Viyana Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü'nde de bir dönem seminerlere ve derslere katıldı. 1962 yılında doktor, 1967 yılında doçent, 1972 yılında profesör unvanlarını alan Sevda Şener, 1995 yılında DTCF Tiyatro Bölüm Başkanlığı görevinden emekli oldu. Birçok ilde, üniversiteler ve çeşitli kültür- sanat kurumun ve kuruluşlarının düzenlediği sempozyum, seminer, panel ve açık oturumlara katıldı, bildiri ve konferanslar verdi, radyo ve televizyon konuşmaları yaptı. Tiyatro kuramları, dramaturji, eleştiri kuramları, estetik, Çağdaş Sanat, modern ve modern sonrası tiyatro konularında eğitmenlik yaptı. Birçok makale, Kitap ve eleştiri yazan Sevda Şener, bir dönem Bilkent Üniversitesi'nde de ders verdi. Yazarın çeşitli dallarda ödülleri bulunuyor. Profesör Sevda Şener; Tiyatro Eleştirmenleri Birliği'nin kurucu üyesidir. Sevda Şener 22 Temmuz 2014 tarihinde Ankara’da vefat etti. 

 


ARŞİV