"Yeniden Kullanım Pazarı"na yoğun ilgi

Kadıköy Belediyesi’nin bulunduğu binanın bahçesi, 19 Haziran Pazar günü ikinci el eşyanın satıldığı ve takas edildiği “Yeniden Kullanım Pazarı”na ev sahipliği yaptı. Ekonomik koşulların da etkisiyle pazara yoğunluğun oldukça fazla olduğu gözlendi

21 Haziran 2022 - 11:54

Ard arda gelen, hız kesmeden devam eden zamlar adeta nefes aldırmıyor. Bu ekonomik koşullar altında yeni eşya almak da giderek zorlaşıyor; ikinci el eşya satılan ve takas edilen pazara ilginin yoğun olduğu gözlendi. Kadıköy Belediyesi bahçesi de 19 Haziran Pazar günü, 11.00 ile 19.00 saatleri arasında “Yeniden Kullanım Pazarı”na kapılarını açtı. Pazarda açılan stantlardaki ikinci el yetişkin ve bebek kıyafetleri ile oyuncaklar uygun fiyata satıldı veya takas edildi. 

Pazar'da Kadıköy Belediyesi Açık Gardırop İkinci El Eşya Mağazası ile Kadıköy Belediyesi ile Türk Eğitim Vakfı'nın birlikte başlattığı “Okutan Kadıköy” projesinin standı da yer aldı.

“OKUTAN KADIKÖY” STANDI

“Okutan Kadıköy”ün standında yer alan Fatma Karataş Bahçe, stantlarından kıyafet alan kişilerin üniversite öğrencilerinin eğitim hayatına destek verdiğini söyledi. Okutan Kadıköy projesi, geçtiğimiz mayıs ayında Kadıköy Belediyesi ve Türk Eğitim Vakfı’nın işbirliği ile hayata geçirildi. Proje ile Kadıköy’de ikamet eden bin üniversite öğrencisine 9 ay boyunca karşılıksız burs sağlanması hedefleniyor.

ODABAŞI DA ZİYARET ETTİ

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da pazarı ziyaret etti. Standları gezen  Odabaşı’na eşi Rojvan ve oğlu Rona da eşlik etti.

Yoğun ilgi gören pazarda standları dolaştık, hem stant açanlarla hem de alışveriş için gelenlerle konuştuk. 

“MUTLU VE HUZURLUYUM”

Hasanpaşa Mahallesi'nde oturan Dilek Cidanlı, “Benim ve torunumun kıyafetlerini  Kadıköy Belediyesi Açık Gardırop İkinci El Eşya Mağazası'na vermek için geldim. İhtiyaç sahiplerine verileceği için çok mutlu ve huzurluyum.” dedi.

Açık Gardırop 2.El Giysi Mağazası Birim Sorumlusu Güley Korkmaz da “Pazarda stand açtık. Mağaza için yapılan giysi bağışlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Takas için gelen vatandaşlar da takas edemedikleri kıyafetlerini de bıraktı.” diye konuştu.

“İKİNCİ  ELE ALIŞTIK”

“İlk defa ikinci el pazarına katıldım. Ekonomik koşullardan kaynaklı ikinci ele alıştık.”diyen Aylin Dinç, şöyle devam etti: “İnternet üzerinden ikinci el alışverişi  yapıyordum. Böyle bir alanda yapmak da çok iyi oldu. Tekrar olursa yine katılırım. Takas etmek, uygun fiyata satmak ve almak iyi oluyor. Kadın giyim ve bebek kıyafetleri getirdim. Bu kıyafetleri başka kadın ve bebeklerin üzerinde görmek mutluluk verici olacak.”

“PAZARLAR GİDEREK ARTACAK”

Gebze'den  Kadıköy'e “Yeniden Kullanım Pazarı” için gelen Bilinç Topak da şunları söyledi: “Özellikle bu dönemde ekonomi açısından bu pazarlar iyi oluyor. Ekonomik koşullar nedeniyle bu pazarlar giderek artacak. Kızlarım Akasya ve Lavinya için oyuncak ve şort aldık.”


ARŞİV